Život a dílo

O mně

Narodila se v r. 1947 v Praze, po maturitě na gymnáziu zaměřeném na matematiku a fyziku vystudovala Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor návrhářství užitkové a dekorační keramiky.


Proslavila se svými originálními nástěnnými a závěsnými vázami, svícny a soupravami zajímavých tvarů. Její keramická díla poutají především ladností tvaru, elegantní barevností a nápaditým spojením funkčnosti s fantazií.


Další tvůrčí etapou autorky byly keramické kachle plné poetických příběhů a výjevů z historie, plastiky a rozměrné mozaiky.


Od 90. let rozšířila svou tvorbu o oblast malířskou. Obrazy jí nabídly další prostor k sebevyjádření i k jiné výrazové a tématické paletě. Plátno ale bylo pro autorku hluché, nemělo živost. Touha po plasticitě ji přivedla k vytvoření vlastního strukturovaného podkladu, na kterém využívá kombinované olejové a voskové techniky. Barvy a lazury nanáší štětci, ale i prsty a dlaněmi. Vnímá tak energii, která vychází z jejích rukou a vdechuje obrazům život.


V obrazech najdete pohádky, poezii, biblická podobenství, mytologii, snové krajiny, zvířata i něhu běžného života.


Navrhla oltář pro kostel sv. Františka z Assisi v sicilské Messině na Sicílii, který ještě čeká na své dokončení.


Ilustrovala knihu Jaroslav Krček – Každý po svém trní a vytvořila titulní stranu knihy Soul Search – v ČR vyšlo v roce 1992 s názvem Objevte své minulé životy.


Pravidelně věnuje svá díla do charitativních aukcí, například pro Klub přátel dětí z dětských domovů, Projekt Šance – Umělci dětem ulice nebo LuckyBe - aukci pro tornádem zničenou Moravu.


Keramika a obrazy Evy Jandejskové se objevují v mnoha tuzemských i zahraničních soukromých sbírkách. Jedno z jejích děl je ve vlastnictví britské královské rodiny.


„Ve Vašich dílech je snovost i duchovnost, abstrakce i reálnost věcí, někde jen tušená, ale hluboce poznaná. Hlasy jakoby odjinud, ale skládají se do tohoto světa a člověk je přijímá, jsou hned jeho,“napsal v dopise Evě Jandejskové hudební skladatel Ilja Hurník v roce 1997, když zhlédl její výstavu na pražské Portheimce.”